yemek fotoğrafı çekim teknikleri II

mustafa dorsay

öğlen arasında mustafa dorsay’ın dijifest’teki seminerine katıldım. dorsay seminerde çoğunlukla reklam amaçlı çekilen gıda fotoğraflarının üzerinde durdu. benim seminer süresince aldığım notlar şöyle:

1. gıda fotoğrafları reklam amaçlı ve editoryal amaçlı olmak üzere ikiye ayrılır. editoryal amaçlı kullanlıan resimlere fazla müdahale edilmezken reklam amaçlı resimler üzerinde istenilen görüntüyü yakalayana kadar düzeltmeler yapılır.

2. bir yemek fotoğrafçası şu kişilerle birlikte çalışır:

 • yemek stilisti
 • ahçı
 • maket yapan kişi
 • müşteriyi temsilen art direktör

2. reklam için çekilen fotoğraflar aslında gerçeğini yansıtmaz. sadece ona en yakın halini canlandırır.

3. bir yemek fotoğrafını çekmeden önce anlamanız gereken en önemli konu fotoğrafı nerede kullanacağınızdır.

4. eğer çekeceğiniz yemek bir çorba ise önce taneleri yerleştirmeli, daha sonra üzerlerini geçmeyecek kadar suyunu eklemelisiniz. çok doldurmazsanız bakan kişi çorbanın içeriği ile ilgili bilgi sahibi olabilir. ayrıca çorbanın üzeri düz ise kamerayı yükseltmelisiniz.

5. makarna vs. gibi yemekleri hafif bir tepe oluşturacak şekilde çekmelisiniz. fotoğrafçılar bu tepeyi sağlamak için yemeğin altına alakasız (nohut vs. gibi) maddeler yerleştirebilirler.

6. tabağın kenarına koyduğunuz çatalın kaymamasını sağlamak için çatalı bant vs. gibi yapışkan bir madde ile tabağa tutturabilirsiniz.

7. fotoğrafı çekerken tabak, çatal gibi materyalleri sürekli bir bez ile temizlemeniz gerekir. ayrıca yemek stilisti de yemeğin tüm parçalarını tabağa tek tek bir cımbız yardımıyla yerleştirir. (bence en zor iş stilistlere düşüyor. bir saat boyunca tüm makarnaları ve sebzeleri teker teker yerleştirdi stilist)

8. sebzeleri tabağa yerleştirirken en güzel görünenleri en öne koymalısınız.

9. tabağın yanına meyve suyu gibi bir içecek koyacaksınız enjektör yardımıyla küçük bir hava kabarcığı yapın. eğer arka planda porselen fincanda çay varsa görünürlülüğünü arttırmak için içine limon dilimi koyabilirsiniz.

10. yemeğe konulan sebzelerin belirli bir renk dengesine sahip olmasına özen göstermelisiniz. tabakta siyah boşluklar bırakmamalısınız…

seminerin en ilgi çekici bölümlerinden biri de dorsay’ın kullandıkları sahte materyalleri anlattığı kısımdı. yemek fotoğrafçılarının kullandığı malzemelerden bazıları: sahte su damlaları, sahte buz kalıpları, sahte dondurmalar (patates püresini gıda boyasıyla boyayıp dondurma havası vermek), pizzaların üzerindeki erimiş kaşar görüntülerini elde etmek için kullanılan ısı tabancaları, yakın plan çikolata görüntüleri için özel olarak yapılan maketler, nar gibi kızarmış tavuklar için tavuğun üzerine özel bir yağ sürüp ısı tabancası ile ısıtmak. sanırım bundan sonra reklamlardaki yemeklere farklı bir gözle bakacağım…

(üstteki fotoğraf photoshop ile resime çevrilmiştir…)

Önerilen makaleler

7 Yorum

 1. merhaba herkese:))
  hatice bizimle sadece tarfilerini degil de notlarını da paylastıgın icin cok tskr ederiz…
  hadi bakalım hafta sonuna geldik;) ve sımdıden tarifleri sıraladım bile:)
  hepiniz kendinize cok dikkat edin ve iyi hafta sonları
  gorusmek uzere
  zynep
  ustalara saygılar…..

 2. bunu yapmamana rağmen senin bütün resimlerin çok güzel görünüyor! (yani yapmıyorsun değil mi? ehehe..)

 3. melike, hayır onların hiçbirini yapmıyorum:)

 4. sitenin içerik açısından güzel fakat zengin değil
  başlık fontunuda değiştirsen iyi olur bence,ama site amatör olarak güzel yani.

 5. aynı seminere ben de katılmiştim. Lütfen tavuklu bir yemek yaparsan lütfen orjinalinin fotorafını cek. 🙂

 6. seminer hakkındaki özetin bir harika.Fotorafla ilgilenen arkadaşlarıma bu siteyi hemen önereceğim.

 7. Merhaba hatice ben belçika dan katiliyorum, ilk olarak beceriginden dolayi seni tebrik etmek istiyorum valla masallah nazar almayasin.
  Bugüne kadar denedigim bütün tarifleri basardim yanliz dün aksam havuçlu ve findikli kekini denedim ama tutturamadim, keki çok sert oldu, belki benden kaynaklanmistir onu bilemem.
  Neyse yeni yeni tariflerini bekliyoruz.
  K.i.B. Hosçakal.Elif

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: