En Güzel Brownie

Portakal Agaci efsanelerinden biri daha! Zaten enfes bir tarifti, simdi bunun üstüne bir de ikinci katı çıkıyoruz.
pinit

Geçtiğimiz günlerde Portakal Ağacı Youtube Kanalı için sitenin en sevilenlerini hatırlamaya çalışıyordum. “Çikolata her daim sevilir! O zaman çikolatalı tariflere bakayım!” diye başladım sitenin altını üstüne getirmeye. Normalde bir yemek blogunda onlarca çikolatalı tarif olur değil mi? Hah! İşte o bende yok 😀 En iyi hatırladığım bir bu en güzel brownie var, bir de çikolatalı fransız keki. Yıllar (şimdi asırlar gibi geliyor gerçi) önce yaptığım bir tane çift çikolatalı kurabiyeler var diye hatırlıyorum bir de. Onu da nereden hatırlıyorum, elimde kurabiye tabağı, salonun cumbalı köşesine geçmişim, bırakın lekeyi tek bir toz olmayan koltukların üzerine tabağı koymuşum bloga fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Bu pozu o kadar net hatırlıyorum ki!

“Hatice yer mi bitti? Niye o köşeyi seçtin Portakal’ım?” diyebilirsiniz. Aslında sebebi çok basit, sadece geceleri yemek yapıp fotoğraf çekebildiğim için evin en iyi aydınlatmaya sahip köşesini arıyordum sadece. Hatta yine aynı köşede tabağı halının üzerine koyup şekilden şekile girerek çektiğim bir de dürüm fotoğrafı vardı. İşte efendim ben niye böyle sadece 3-5 çikolatalı tarif yapmışız diye anneme danıştığımda “ben hiç çikolata sevmiyorum” dedi! Annemin bu çikolata sevmezliği başka bir gizemi daha gün yüzüne çıkarttı. Meğer bizim en güzel brownie’nin bir de sos katı varmış, annem o zaman “öyle çok ağır olur boşver!” demiş biz de sade yapmışız. Geçenlerde instagramda bunu paylaşınca “ya Hatice! ben de Hatice buna niye sos yapmamış ki deyip duruyordum yıllarca” diyenleriniz oldu. O zaman ben de çikolatayı daha az seviyordum belki ama gelin görün ki bu bünye 2020 gibi bir olaydan çıktı, “ne kadar çok çikolata o kadar iyi!” artık felsefem!

En Güzel Brownie

Zorluk: Orta Hazırlama Süresi 20 dak Pişirme Süresi 40 dak Dinlenme Süresi 5 dak Toplam Süre 1 saat 5 dakika Porsiyon: 8 En İyi Mevsim: Yıl boyunca uygun

Açıklama

ÜZERİ AKIŞKAN SOSLU, EN ALT KATI FINDIKLI EN GÜZEL BROWNİE

Malzemeler

Kek:

Sos:

Yapılışı:

Video
Kapalı Açık

Kek

  1. Fırını 175 C'ye getirin.

  2. 23-24cmlik kek kalıbını yağlayın.

  3. Yağ, şeker ve vanilyayı çırpın. Yumurtaları teker teker ekleyip iyice karıştırın.

  4. Un, kakao, kabartma tozu ve tuzu ayrı bir yerde karıştırın. Yavaş yavaş yumurtalı karışıma ilave edip karışımın özleşmesini sağlayın. Fındıkları ilave edip karışımı kalıba dökün. Fırında 20-25 dakika pişirin. (ben 25 dakikadan sonra 150C'ye alıp çok az bir süre daha -kürdan temiz çıkana kadar- pişirdim.)

Sos:

  1. Üst kat için pudra şeker ve süt haric kalan malzemeleri çırpın.

  2. Pudra şekeri ve azar azar sut ekleyin. Kivami tutunca durun. Kekin uzerine yayin.

Anahtar Sözcükler: browni tarifi,brownie tarifi,browni,brownie,ıslak kek tarifi,kek tarifi,browni kek tarifi,tarif,tatlı tarifi,yemek tarifi,evde brownie tarifi,kolay brownie tarifi,browni kek,browni tadında ıslak kek tarifi,çikolatalı brownie tarifi,browni̇ tari̇fi̇,islak kek tarifi,beyaz çikolatalı brownie tarifi,browni nasıl yapılır,çikolatalı kek tarifi,brownie nasıl yapılır,browni tarifi kek,sufle tarifi,çikolatalı brownie,browni tarifi bengi,browni tarifi kolay
Recipe Card Geliştiricisi Delicious Recipes

Bir Cevap Yazın