Sodalı Börek

Yalancı Su Böreği desek belki daha doğru olurdu. Gerçi ben söyleyene kadar her tadan gercek su böreği saniyor bu tarifi!
pinit

Son birkaç haftadır Portakal Ağacı’nın 17 yıllık arşivini fark edeceğiniz üzere farklı bir platforma taşımaya çalışıyorum. Türkiye’nin ilk bloglarından biri olunca bir hızla, en kolay platform hangisi varsa diye kullanmaya başladığım sistem zaman içerisinde satıldı, eskisi gibi hızlı ve verimli olmamaya başladı. Aslında blogu taşımak hep niyetimdi ama asla bu kadar büyük bir arşivi taşıyamam sanıyordum. Gerçekten de korktuğum pek çok sorun çıktı. Fakat tüm bu sorunların ortasında bir şey oldu. Ben 17 yılın yaklaşık 6 yılını kendim tekrar girmek zorunda kaldım. Evet kulağa (ve iş gücü olarak bedene) korkunç geliyor ve dahi geldi ama o 6 yılı transfer etmeye çalışırken tekrar tekrar her yazının altındaki yorumlarınıza takıldı gözlerim. Sonrası zaten duygular şelale modunda devam ediyor. İnsanlar bana hep Portakal Ağacı’nın ne kadar başarılı olduğunu, bunca zaman nasıl devam ettiğini soruyorlar.

Yorumları okurken bir kez daha fark ettim, ben Portakal Ağacı’nda öyle küçük bir detayım ki. Kanada’dan Medine’ye kadar binlerceniz var Portakal Ağacı’nda. Bu vesileyle epey bir ağlama kapasitemi doldurdum bugün. Evlenirken evden kızkardeşini çıkartan kardeş gibi dua ettiniz bana, çocuklarımda ilk kez gören teyzeleri gibi sevindiniz. Düşük yapınca ağlamam için omzunuzu uzattınız… Çok emeğiniz var bende, hep dua ediyorum Rabbim sizlere karşı mahcup etmesin diye, bugün tekrar ettim. Sodalı Börek’le alakasını nerede kuracağımı merak edenlere 🙂 Yonca blogun bana kazandırdığı ablalarımdan biri. Sanki kapı komşusu evlerde büyümüşüz gibi beni bilen dostum. 17 yıldır yorumlarda karşıma çıkanlarımdan. Tarif de benim sodalı böreğimi geçen onun tarifi, alacağı olsun ne yapalım 😀

Sodalı Börek

Zorluk: Kolay Hazırlama Süresi 40 dak Pişirme Süresi 30 dak Dinlenme Süresi 5 dak Toplam Süre 1 saat 15 dakika Porsiyon: 8

Malzemeler

Yapılışı

Video
Kapalı Açık

  1. Öncelikle tepsinizi yağlayın.

  2. 1.yufkayı ortadan ikiye bölerek tepsiye yayın. 2.yufkayı da aynı şekilde koyun. 3.yukanın yarısını yayıp üzerine peyniri koyun. Diğerlerini de önceki yufkalar gibi yayın. En üstteki yufka düz olacak. (Bu arada bunların arasına hiçbir karışım koymuyoruz.)

  3. Tepsiye dizme işiniz bittikten sonra bıçakla böreğinizi dilimleyin ve 1 sodayı yufkanın üzerine gezdirin. Sonra başka bir kabın içinde hazırlanan süt+yumurta+tereyağ karışımını iyice çırpın ve hepsini yufkaların üzerine dökün. 20 dakika daha bekleyin.

  4. 200 derecede üzeri nar gibi kızarana kadar pişirin.

Recipe Card Geliştiricisi Delicious Recipes

Bir Cevap Yazın